Gönüllü Psikolog ve Avukat Ağı Oluşturulması Projesi

Sivil Düşün ve İzmir Kadın Dayanışma Derneği ortaklığında Gönüllü Psikolog ve Avukat Eğitimi 03-04-05.05.2019 tarihinde Kaya Prestige Otel’de gerçekleştirildi.

Çalışmanın amacı:
Kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılıkla mücadele etmek ve ihtiyacı olan kadınlara danışmanlık desteği veriyor, kısıtlı imkanlarımızla şiddet başvuruları almaya ve yönlendirme yapmaya çalışıyoruz. Bu anlamda yaşanan sorunları ve eksiklikleri giderebilmek amacıyla;
Şiddete maruz bırakılan daha çok kadına, ulaşılabilir ve ücretsiz psikolojik ve hukuksal destek alabilmeleri için “Gönüllü psikolog ve avukat ağı” oluşturulması.
Etkinlikler; Gönüllü Ağ Eğitimine katılan 41 gönüllü ile birinci gün tanışma ve koordinasyon toplantısı yapıldı. 4-5 Mayıs 2019 tarihlerinde; 24 psikolog,15 avukat, 6 sosyolog/sosyal hizmet uzmanına eğitim verildi.

Eğitim programı; Toplumsal cinsiyet,kadına yönelik şiddet,başvuru yöntemleri, travma ve travmaya maruz kalan kadın ile görüşme teknikleri konuları ve Yasal haklar, İstanbul sözleşmesi , cedaw ve şiddetle mücadele mekanizmaları konularında eğitim verildi.

Dernek üyeleri, telefonla ve yüzyüze görüşme ile başvuru yapan kadınları gönüllü uzmanlara yönlendirmektedir.